Skip to content

572 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$53,900
Last Sale Date
Apr 8, 1982

Property Information

Block254
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/100
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
52%
Improvement Value:$81,400
48%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,832+2.4%
2024$4,719+4.0%
2023$4,536+0.5%
2022$4,514+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$53,900
DeedBook 4055, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1980