Skip to content

564 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block254
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,192
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,900
50%
Improvement Value:$85,700
50%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138+2.3%
2024$5,024+3.8%
2023$4,840+0.5%
2022$4,817+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,192DeedBook 19890, Page 294Recorded12/31/2024

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$48,440
DeedBook 5093, Page 962

Property Sale

Sale
$33,900
DeedBook 5000, Page 783