Skip to content

334 South Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1941
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block255
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningCVH
Sq Footage1,560
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,300
79%
Improvement Value:$64,400
21%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+2.3%
2024$8,928+3.8%
2023$8,600+0.5%
2022$8,560+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,560DeedBook 19363, Page 373Recorded4/27/2023

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 14167, Page 1244

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 13007, Page 102

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4426, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1941