Skip to content

4 School StBarnegat, NJ 08005

Built 1920

Last Sale Date
Mar 29, 1993

Property Information

Block258
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description1SM
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,964
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
91%
Improvement Value:$17,700
9%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,826+2.3%
2024$5,697+3.8%
2023$5,487+0.5%
2022$5,462+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5054, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1920