Skip to content

128 Brook StBarnegat, NJ 08005

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2006

Property Information

Block258
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF/1G/146
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,418
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
52%
Improvement Value:$87,000
48%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,388+2.3%
2024$5,269+3.8%
2023$5,075+0.5%
2022$5,052+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5294, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1887