Skip to content

595 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1851

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block258
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,434
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,700
63%
Improvement Value:$53,300
37%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,317+2.3%
2024$4,221+3.8%
2023$4,066+0.5%
2022$4,047+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 11327, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1851