Skip to content

191b Lower Shore RdBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block258
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,362
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
39%
Improvement Value:$146,400
61%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,145+2.3%
2024$6,986+3.8%
2023$6,730+0.5%
2022$6,698+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 4133, Page 577