Skip to content

13 Lower Shore RdBarnegat, NJ 08005

Vacant Land

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block258
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description6000
Dwellings1
ZoningCV+
Sq Footage---
Acreage3.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,377+2.3%
2024$7,213+3.8%
2023$6,948+0.5%
2022$6,916+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$800,000
DeedBook 12887, Page 598

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 5344, Page 314