Skip to content

22 Powell LaBarnegat, NJ 08005

Built 1928

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Jun 1, 1994

Property Information

Block260
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description2SF/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,696
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
42%
Improvement Value:$123,000
58%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,365+2.3%
2024$6,224+3.8%
2023$5,995+0.5%
2022$5,967+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 5175, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1928