Skip to content

593 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1927

Last Sale Price
$33,500
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block258
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1758
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,812
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
35%
Improvement Value:$187,500
65%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586+2.3%
2024$8,395+3.8%
2023$8,087+0.5%
2022$8,049+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 4133, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1927