Skip to content

31 Highland DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$33,785
Last Sale Date
Dec 23, 1974

Property Information

Block96
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,764
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
48%
Improvement Value:$111,600
52%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,139+2.4%
2024$5,997+4.0%
2023$5,767+0.5%
2022$5,739+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$33,785
DeedBook 3431, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1974