Skip to content

13 Sixth StBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$30,640
Last Sale Date
May 24, 1974

Property Information

Block102
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,700
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
66%
Improvement Value:$53,000
34%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,614+2.3%
2024$4,512+3.8%
2023$4,346+0.5%
2022$4,326+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,640
DeedBook 3391, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1974