Skip to content

7 Ninth StBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block98
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,492
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
52%
Improvement Value:$96,100
48%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,912+2.3%
2024$5,781+3.8%
2023$5,569+0.5%
2022$5,543+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,492DeedBook 17743, Page 541Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 4731, Page 645

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4418, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1974