Skip to content

390 Holly AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Price
$304,000
Last Sale Date
May 21, 1997

Property Information

Block11
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,054
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,000
62%
Improvement Value:$287,100
38%
Total Assessment$750,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,576+11.7%
2024$6,785+10.6%
2023$6,135+0.2%
2022$6,121+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 5471, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1950