Skip to content

1618 Bay AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1958

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
May 16, 2003

Property Information

Block5
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,875
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
70%
Improvement Value:$208,400
30%
Total Assessment$703,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+4.0%
2024$6,830+10.6%
2023$6,176+0.2%
2022$6,162+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$421,000
DeedBook 11511, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1958