Skip to content

208 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1925

Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block12
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,192
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$587,100
81%
Improvement Value:$134,400
19%
Total Assessment$721,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,287+4.0%
2024$7,006+10.6%
2023$6,335+0.2%
2022$6,320+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 17316, Page 1752Recorded11/30/2018

Property Sale

Sale
$689,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 17155, Page 791Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$667,000
DeedBook 13352, Page 807

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4601, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1925