Skip to content

1636 Bay AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Date
Nov 11, 2025

Property Information

Block12
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,632
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
48%
Improvement Value:$218,000
52%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,222+4.0%
2024$4,059+10.6%
2023$3,670+0.2%
2022$3,662+3.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$418,500

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 16696, Page 1939Recorded3/30/2017

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 15257, Page 234

Property Sale

Sale
$215,100
DeedBook 10080, Page 1388

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4457, Page 582

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4457, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1950