Skip to content

240 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$140,291
Last Sale Date
Aug 31, 1993

Property Information

Block12
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,794
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
70%
Improvement Value:$195,000
30%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565+4.0%
2024$6,312+10.6%
2023$5,707+0.2%
2022$5,694+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$140,291
DeedBook 5104, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1900