Skip to content

142 Cranberry AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1977

Last Sale Price
$592,500
Last Sale Date
Mar 19, 2011

Property Information

Block13
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,343
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,000
58%
Improvement Value:$320,100
42%
Total Assessment$763,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,707+4.0%
2024$7,410+10.6%
2023$6,700+0.2%
2022$6,685+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$592,500
DeedBook 15159, Page 1662

Property Built

Built

Year Built: 1977