Skip to content

128 Cranberry AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 1997

Property Information

Block13
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,524
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$683,800
69%
Improvement Value:$314,200
31%
Total Assessment$998,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,080+4.0%
2024$9,691+10.6%
2023$8,762+0.2%
2022$8,742+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5101, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1968