Skip to content

134 Cranberry AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1979

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block13
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,992
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
61%
Improvement Value:$268,000
39%
Total Assessment$693,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,999+4.0%
2024$6,729+10.6%
2023$6,085+0.2%
2022$6,071+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 16205, Page 1273Recorded10/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1979