Skip to content

417 West Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1954

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Sep 9, 2013

Property Information

Block19
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,451
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,200
57%
Improvement Value:$448,700
43%
Total Assessment$1,049,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,604+4.0%
2024$10,195+10.6%
2023$9,218+0.2%
2022$9,197+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,451DeedBook 15639, Page 1507Recorded9/16/2013

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 10533, Page 203

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 10099, Page 1295

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4951, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1954