Skip to content

66 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block23
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2-2SF 1712
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,712
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$820,600
68%
Improvement Value:$382,400
32%
Total Assessment$1,203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,150+4.0%
2024$11,681+10.6%
2023$10,562+0.2%
2022$10,538+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,462,500
DeedBook 13854, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1925