Skip to content

92 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1939

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block23
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,052
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$690,100
82%
Improvement Value:$149,400
18%
Total Assessment$839,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,479+4.0%
2024$8,152+10.6%
2023$7,371+0.2%
2022$7,354+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$845,000

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 16931, Page 1292Recorded11/9/2017

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 14445, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1939