Skip to content

46 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$291,250
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block23
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,915
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$800,900
77%
Improvement Value:$239,400
23%
Total Assessment$1,040,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,507+4.0%
2024$10,101+10.6%
2023$9,134+0.2%
2022$9,113+6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$291,250
Sq Ft3,915DeedBook 18425, Page 668Recorded4/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900