Skip to content

193 Park AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1955

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block12
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,109
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$587,200
99%
Improvement Value:$5,100
1%
Total Assessment$592,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+4.0%
2024$7,005+10.6%
2023$6,334+0.2%
2022$6,319+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft1,109DeedBook 19273, Page 907Recorded1/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955