Skip to content

344 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1910

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block29
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,212
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,300
68%
Improvement Value:$289,400
32%
Total Assessment$916,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,259+4.0%
2024$8,901+10.6%
2023$8,049+0.2%
2022$8,030+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 16825, Page 1688Recorded8/4/2017

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5513, Page 469

Property Sale

Sale
$218,450
DeedBook 4479, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1910