Skip to content

356 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1920

Last Sale Price
$1,525,000
Last Sale Date
Jan 10, 2019

Property Information

Block29
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,318
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
70%
Improvement Value:$321,800
30%
Total Assessment$1,071,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,825+4.0%
2024$10,407+10.6%
2023$9,410+2.5%
2022$9,178+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,525,000

From:

To:

Sq Ft2,318DeedBook 17398, Page 434Recorded3/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920