Skip to content

349 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2013

Property Information

Block29
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,867
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,125,000
76%
Improvement Value:$356,200
24%
Total Assessment$1,481,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,960+4.0%
2024$14,382+10.3%
2023$13,037+0.2%
2022$13,007+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5424, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1912