Skip to content

37 Karge StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1940

Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block29
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,336
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$795,300
62%
Improvement Value:$486,100
38%
Total Assessment$1,281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,942+4.0%
2024$12,442+10.6%
2023$11,251+0.2%
2022$11,225+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 5684, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1940