Skip to content

283 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1996

Last Sale Date
Feb 3, 2010

Property Information

Block2
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,032
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,000
65%
Improvement Value:$258,200
35%
Total Assessment$741,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,486+4.0%
2024$7,197+10.6%
2023$6,508+0.2%
2022$6,493+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1996