Skip to content

289 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block2
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,320
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$485,000
60%
Improvement Value:$325,000
40%
Total Assessment$810,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,181+4.0%
2024$7,865+10.6%
2023$7,112+0.2%
2022$7,096+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft2,320DeedBook 20157, Page 336Recorded10/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 10553, Page 1927