Skip to content

1296 Bay AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1948

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 15, 2012

Property Information

Block2
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,071
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,300
65%
Improvement Value:$230,400
35%
Total Assessment$658,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,653+4.0%
2024$6,396+10.6%
2023$5,783+0.2%
2022$5,770+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 15209, Page 743

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 10838, Page 1511

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5467, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1948