Skip to content

50 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1896

Owner
---
Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block30
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,216
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$682,100
70%
Improvement Value:$286,000
30%
Total Assessment$968,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,528+4.1%
2024$9,150+10.9%
2023$8,250+0.2%
2022$8,231+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft2,216DeedBook 20155, Page 806Recorded10/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1896