Skip to content

36 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$2,275,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block30
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,756
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$714,000
69%
Improvement Value:$325,800
31%
Total Assessment$1,039,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,502+4.0%
2024$10,096+10.6%
2023$9,129+0.2%
2022$9,109+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,275,000
Sq Ft2,756DeedBook 19926, Page 374Recorded2/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960