Skip to content

420 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 1994

Property Information

Block35
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,700,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,170+4.0%
2024$16,507+10.6%
2023$14,926+0.2%
2022$14,892+3.3%
Property History

No events match the selected filters.