Skip to content

425 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2008

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block40
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class21
Description2.5SFG
Dwellings2
ZoningR100
Sq Footage4,533
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,459,900
61%
Improvement Value:$2,235,000
39%
Total Assessment$5,694,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,518+4.0%
2024$55,297+10.6%
2023$50,001+0.2%
2022$49,887+3.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 10075, Page 1924

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4626, Page 486