Skip to content

53 Egbert StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 22, 2007

Property Information

Block68
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,886
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,188,600
67%
Improvement Value:$575,800
33%
Total Assessment$1,764,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,820+4.0%
2024$17,132+10.6%
2023$15,491+0.2%
2022$15,456+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$432,500
DeedBook 5266, Page 744

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 4557, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1925