Skip to content

185 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Last Sale Date
Apr 1, 2025

Property Information

Block41
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$550,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,555+4.0%
2024$5,341-3.0%
2023$5,505+0.2%
2022$5,493+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,585,000
DeedBook 19707, Page 712Recorded6/12/2024

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 18166, Page 66Recorded11/23/2020