Skip to content

173 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1948

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jan 29, 2014

Property Information

Block41
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,832
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$826,500
78%
Improvement Value:$235,800
22%
Total Assessment$1,062,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,729+4.0%
2024$10,315+10.6%
2023$9,327+0.2%
2022$9,306+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 15746, Page 320Recorded2/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1948