Skip to content

190 Grove StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block41
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,038
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$798,200
59%
Improvement Value:$547,300
41%
Total Assessment$1,345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,590+4.0%
2024$13,065+10.6%
2023$11,813+0.2%
2022$11,787+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001