Skip to content

144 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1953

Last Sale Price
$596,500
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block1
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,994
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,000
55%
Improvement Value:$385,600
45%
Total Assessment$856,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,652+4.0%
2024$8,318+10.6%
2023$7,521+0.2%
2022$7,504+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$596,500
DeedBook 11352, Page 709

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4436, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1953