Skip to content

102 Grove StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2007

Last Sale Price
$1,650,500
Last Sale Date
Feb 15, 2017

Property Information

Block45
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class20
DescriptionA2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,422
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$696,000
50%
Improvement Value:$696,100
50%
Total Assessment$1,392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,060+4.0%
2024$13,517+10.6%
2023$12,223+0.2%
2022$12,195+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,650,500

From:

To:

Sq Ft3,422DeedBook 16668, Page 1500Recorded2/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$937,500
DeedBook 12880, Page 162