Skip to content

61 Johnson StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2016

Last Sale Price
$1,590,000
Last Sale Date
May 9, 2008

Property Information

Block82
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class20
Description3786
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,786
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,236,600
57%
Improvement Value:$947,300
43%
Total Assessment$2,183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,057+4.0%
2024$21,206+10.7%
2023$19,159+0.2%
2022$19,115+3.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$1,590,000
DeedBook 14013, Page 678

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5580, Page 483