Skip to content

537 West Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block47
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,770
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$550,800
67%
Improvement Value:$272,400
33%
Total Assessment$823,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,314+4.0%
2024$7,993+10.6%
2023$7,228+4.1%
2022$6,942+7.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,332,500
Sq Ft1,770DeedBook 18160, Page 311Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft1,770DeedBook 17793, Page 1633Recorded2/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1890