Skip to content

532 Club DrPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block47
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,704
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$752,000
68%
Improvement Value:$357,200
32%
Total Assessment$1,109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,203+4.0%
2024$10,770+10.6%
2023$9,739+0.2%
2022$9,717+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910