Skip to content

545 West Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2010

Property Information

Block47
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,045
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$668,000
53%
Improvement Value:$592,100
47%
Total Assessment$1,260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,727+4.0%
2024$12,236+10.6%
2023$11,064+0.2%
2022$11,038+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015