Skip to content

654 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 1995

Property Information

Block55
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,764
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,800
72%
Improvement Value:$228,900
28%
Total Assessment$824,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,329+4.0%
2024$8,008+10.6%
2023$7,241+0.2%
2022$7,224+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954