Skip to content

638 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block55
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,393
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,500
66%
Improvement Value:$291,400
34%
Total Assessment$851,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604+4.0%
2024$8,272+10.9%
2023$7,458+0.2%
2022$7,441+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925