Skip to content

509 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1970
Church/Charitable

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 28, 1989

Property Information

Block57
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,624
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$762,000
69%
Improvement Value:$342,700
31%
Total Assessment$1,104,700

Tax History

YearProperty taxesChange
1991$4,017+9.7%
1990$3,662
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4771, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1970